|
Our Media/Results from Haskell XC Invitational
Our ResultsTeam Scores
2014 Results - Haskell XC InvitationalPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Oct 12th 2014, 3:19am
Results by: Ticker Timing Ticker Timing - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Haskell Indian Nations University Invite - 10/11/2014
Haskell Indian Nations University
Lawrence, Kansas
Last Completed Event
Event 1 Women 5k Run CC College
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Laura Tarantino 2 Truman 6:06.1 18:57.18 1
2 Emma Burditt-Trenhail 3 Truman 6:12.8 19:17.98 2
3 Jesse Dinkins 1 Truman 6:15.6 19:26.73 3
4 Christian Provence 1 Ottawa 6:15.8 19:27.46 4
5 Elizabeth Stevenson 1 William Jewell 6:16.3 19:28.86 5
6 Chelsea Fullerton 4 Ottawa 6:16.7 19:30.32 6
7 Torri Holder 1 School of the Oz 6:16.9 19:30.94 7
8 Micheala Hylen 1 Truman 6:18.4 19:35.65 8
9 Victoria Soncasie 1 Truman 6:18.7 19:36.30 9
10 Emily Weber 4 Coll.-St. Mary's 6:21.4 19:44.79 10
11 Jordan Calderwood 2 Ottawa 6:22.2 19:47.37 11
12 Eva Klinenberg 1 Truman 6:22.3 19:47.67 12
13 Nicky Alfonsin 3 Rockhurst 6:22.8 19:49.23 13
14 Lindsey Egan 2 Truman 6:24.7 19:55.19 14
15 Mary Beth Bailey 1 Park 6:26.3 20:00.15 15
16 Halie Wilsey 3 Park 6:28.1 20:05.81 16
17 Joan Kessler Avila 6:29.0 20:08.44
18 Haden Mikesll 3 Coll.-St. Mary's 6:29.2 20:09.21 17
19 Josie Wilkerson 1 William Jewell 6:30.3 20:12.49 18
20 Katie Nelson 2 Johnson County CC 6:32.7 20:19.95 19
21 Natalie Kurtenbach 1 Rockhurst 6:33.3 20:21.84 20
22 Talisa Budder Haskell 6:35.5 20:28.50 21
23 Colleen Russell 1 Johnson County CC 6:35.8 20:29.66 22
24 Tiffany Zinn Avila 6:37.5 20:34.80
25 Jenna Rangel Avila 6:37.8 20:35.72
26 Chisholm Branscum 1 Ottawa 6:38.0 20:36.44 23
27 Mary Hopkins 1 Rockhurst 6:38.1 20:36.78 24
28 Kara Lough 3 Park 6:38.4 20:37.74 25
29 Emily Delong 4 Rockhurst 6:40.1 20:42.92 26
30 Angela Lingg Hutchinson CC 6:40.2 20:43.29 27
31 Ashley Claxton Hutchinson CC 6:42.6 20:50.71 28
32 Jayde Secody Haskell 6:43.2 20:52.45 29
33 Jessica Yenni Hutchinson CC 6:43.4 20:53.29 30
34 Angela Big bow Haskell 6:45.3 20:59.14 31
35 Perky Grubbs 2 Park 6:46.1 21:01.47 32
36 Carly Sargent 2 William Jewell 6:47.6 21:06.38 33
37 Sydney Svehla 2 Coll.-St. Mary's 6:48.0 21:07.40 34
38 Liria Gutierrez 3 William Jewell 6:48.9 21:10.16 35
39 Paige Orth 3 Coll.-St. Mary's 6:49.4 21:11.76 36
40 Dylan Zinszer 1 William Jewell 6:50.5 21:15.35 37
41 Sarah Nickman 2 Rockhurst 6:51.7 21:19.05 38
42 Courtney Armon 1 Highland CC 6:52.9 21:22.72 39
43 Lydia Becker 2 Park 6:53.2 21:23.69 40
44 Stephanie Albert 4 Coll.-St. Mary's 6:53.5 21:24.68 41
45 Paige Miller 2 Johnson County CC 6:55.5 21:30.81 42
46 Tracey Benitez 2 Park 6:55.9 21:32.02 43
47 Elaine Barella 1 William Jewell 6:57.9 21:38.21 44
48 Tiar'e Little Head Unattached 6:58.4 21:39.84
49 Heather White 1 Ottawa 6:58.9 21:41.24 45
50 Rachael Evans M C C Longview 6:59.3 21:42.71 46
51 Marie Cellitti 2 Johnson County CC 6:59.5 21:43.24 47
52 Kalli Morelanf 1 Highland CC 7:00.2 21:45.45 48
53 Janelle Bailey 4 Ottawa 7:00.8 21:47.31 49
54 Erin Esry 2 Park 7:01.4 21:49.17 50
55 Laniey Foltz 3 William Jewell 7:01.9 21:50.66 51
56 Micaela Lynch 1 William Jewell 7:02.5 21:52.40
57 Samantha Taylor Haskell 7:02.7 21:53.23 52
58 Prescilla King Hutchinson CC 7:04.3 21:57.99 53
59 Bailey Horlander M C C Longview 7:04.6 21:59.03 54
60 Rachel Loecker Peru 7:06.6 22:05.14 55
61 Meghan Schumacher 1 Rockhurst 7:07.4 22:07.83 56
62 Katharine Siemer 2 Truman 7:08.8 22:11.95
63 Jennifer Hall 1 Highland CC 7:09.0 22:12.71 57
64 Hannah Hutton 1 Ottawa 7:09.8 22:15.14 58
65 Breah Waldron Hutchinson CC 7:10.9 22:18.57 59
66 Shelby Miller 2 William Jewell 7:10.9 22:18.66
67 Emma Lindberg 1 Unattach-Wentwor 7:11.2 22:19.48
68 RaeShelle Largo Haskell 7:13.3 22:26.14 60
69 Angelica Soria Hutchinson CC 7:14.1 22:28.56 61
70 Ali Heilman 3 Ottawa 7:15.2 22:31.94
71 Elizabeth Vazquez 2 Coll.-St. Mary's 7:15.6 22:33.12 62
72 Adelaine Holdmeyer 3 Rockhurst 7:15.9 22:34.25 63
73 Keagan Davis Hutchinson CC 7:16.2 22:35.14 64
74 Vanessa Johnson Unattached 7:17.7 22:39.89
75 Christa Scott Peru 7:20.1 22:47.29 65
76 Dani Castilleja Hutchinson CC 7:21.9 22:52.72
77 Angelica Bedonie Haskell 7:23.2 22:56.96 66
78 Makenzie Herren 2 Johnson County CC 7:24.6 23:01.17 67
79 Phoebe Grubbs 1 Ottawa 7:26.4 23:06.69
80 Briana Davis 1 Coll.-St. Mary's 7:29.8 23:17.30 68
81 Miranda Britain 3 School of the Oz 7:30.4 23:19.08 69
82 Samantha Carlson Peru 7:30.4 23:19.28 70
83 Shannon Strecker 2 Rockhurst 7:31.3 23:21.85
84 Haley Roach M C C Longview 7:31.7 23:23.23 71
85 Mia Rosinski Avila 7:32.1 23:24.47
86 Lindsay Heun 3 School of the Oz 7:32.6 23:25.97 72
87 Bailey Griffith 3 Ottawa 7:34.6 23:32.11
88 Brittany Harrington 4 Ottawa 7:34.9 23:33.16
89 Ashlee Wermy Haskell 7:35.6 23:35.28 73
90 Kristen Anthonis 1 Johnson County CC 7:42.4 23:56.60 74
91 Jasmine Wayne 1 Johnson County CC 7:42.9 23:58.01 75
92 Hannah Davis M C C Longview 7:48.0 24:13.87 76
93 Skylie Hughes 1 Highland CC 7:50.5 24:21.73 77
94 Mary Brightfield 2 Rockhurst 7:54.6 24:34.47
95 Katie Swofford 4 School of the Oz 7:55.3 24:36.63 78
96 Jackie Uhing 4 Coll.-St. Mary's 7:59.3 24:49.14
97 Ally Rodriguez 2 Rockhurst 7:59.6 24:49.88
98 Morgan Masters 2 Ottawa 8:00.4 24:52.56
99 Markie Roach M C C Longview 8:14.8 25:37.12 79
100 Jackie Lemus 1 Coll.-St. Mary's 8:14.9 25:37.37
101 Hannah Roche 3 School of the Oz 8:18.2 25:47.62 80
102 Syvannah Williams 1 Highland CC 8:19.6 25:52.09 81
103 Paige Ramirez 1 Unattach-Wentwor 8:24.9 26:08.56
104 Hope Waisner 2 Ottawa 8:27.9 26:17.98
105 Lacey Wabshaw 4 School of the Oz 8:33.6 26:35.47 82
106 Nicole Severson 1 Unattach-Wentwor 8:35.8 26:42.39
107 Sarah Newell Peru 8:35.9 26:42.62 83
108 Brooke Willis 2 Rockhurst 8:36.8 26:45.56
109 Morgan Emerich 2 School of the Oz 8:42.8 27:04.25 84
110 Lacey Bricker 1 School of the Oz 8:43.2 27:05.24
111 Nahtonabah Smith Haskell 8:55.3 27:42.88
112 Megan Wherrell 4 Ottawa 9:00.9 28:00.25
113 Kristen Wilson 4 School of the Oz 9:31.3 29:34.68
114 Kiana Borengasser Peru 9:38.1 29:56.06 85
115 Skylar Albers Peru 9:50.6 30:34.63 86
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Truman 23 1 2 3 8 9 12 14
Total Time: 1:36:53.84
Average: 19:22.77
2 Ottawa 89 4 6 11 23 45 49 58
Total Time: 1:41:02.83
Average: 20:12.57
3 Rockhurst 121 13 20 24 26 38 56 63
Total Time: 1:42:49.82
Average: 20:33.97
4 Park 128 15 16 25 32 40 43 50
Total Time: 1:43:08.86
Average: 20:37.78
5 William Jewell 128 5 18 33 35 37 44 51
Total Time: 1:43:13.24
Average: 20:38.65
6 College of St. Mary's 138 10 17 34 36 41 62 68
Total Time: 1:43:37.84
Average: 20:43.57
7 Haskell 193 21 29 31 52 60 66 73
Total Time: 1:46:39.46
Average: 21:19.90
8 Hutchinson CC 197 27 28 30 53 59 61 64
Total Time: 1:46:43.85
Average: 21:20.77
9 Johnson County CC 197 19 22 42 47 67 74 75
Total Time: 1:47:04.83
Average: 21:24.97
10 Highland CC 302 39 48 57 77 81
Total Time: 1:55:34.70
Average: 23:06.94
11 School of the Ozarks 306 7 69 72 78 80 82 84
Total Time: 1:56:40.24
Average: 23:20.05
12 M C C Longview 326 46 54 71 76 79
Total Time: 1:56:55.96
Average: 23:23.20
13 Peru 358 55 65 70 83 85 86
Total Time: 2:04:50.39
Average: 24:58.08
Event 2 Men 8k Run CC College
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Brad Hart 4 Truman 5:12.5 25:53.02 1
2 Jordan Wheeler 1 Truman 5:18.1 26:20.87 2
3 Thomas Chelulei 2 Park 5:19.5 26:27.84 3
4 Jeo Mendez 4 Ottawa 5:20.3 26:32.04 4
5 Ben Wellwood KU Running Club 5:25.2 26:56.55 5
6 Cole Carlson 4 Ottawa 5:30.6 27:23.32 6
7 Tyler Gardner 2 Truman 5:32.2 27:31.03 7
8 Thomas Crain Hutchinson CC 5:33.7 27:38.39 8
9 Jawad Tlemsser 1 Johnson County CC 5:34.9 27:44.67 9
10 Forrest Dreyer Hutchinson CC 5:35.7 27:48.40 10
11 Manny Hernandez Hutchinson CC 5:38.4 28:02.02 11
12 Uriah Heady 3 William Jewell 5:39.0 28:04.87 12
13 Travis Dillard 4 School of the Oz 5:39.3 28:06.59 13
14 Luke Bailey 2 Park 5:39.3 28:06.68 14
15 Sam Gallup 2 Truman 5:39.7 28:08.64 15
16 Colt Butler Hutchinson CC 5:41.2 28:16.09 16
17 Blake Dodson Hutchinson CC 5:41.7 28:18.48 17
18 Jake Omo Hutchinson CC 5:41.9 28:19.48 18
19 Edgar Gutierrez Hutchinson CC 5:43.8 28:28.91 19
20 Sam Naeger 1 Truman 5:45.1 28:35.20 20
21 Trent Butler Hutchinson CC 5:45.5 28:37.50
22 Darryn Rohr Hutchinson CC 5:45.9 28:39.05
23 Joel Almloff 1 Johnson County CC 5:47.3 28:46.19 21
24 Broc Graves 3 William Jewell 5:48.1 28:50.02 22
25 Brian Newkirk 1 Ottawa 5:48.3 28:51.41 23
26 Loyal Carpenter 1 School of the Oz 5:48.5 28:52.24 24
27 Drew Hageman Hutchinson CC 5:49.0 28:54.91
28 Evan Smith 2 Ottawa 5:50.0 28:59.70 25
29 Akwy Gawg 2 Park 5:51.6 29:07.47 26
30 Brett Simshauser 3 Ottawa 5:51.6 29:07.51 27
31 Thomas Zunie Unattached 5:52.1 29:09.98
32 William Henry 1 Park 5:52.7 29:13.17 28
33 Josh Houck 4 William Jewell 5:53.1 29:15.14 29
34 Luke Trieber 2 Johnson County CC 5:53.4 29:16.56 30
35 Tony McCabe Haskell 5:54.0 29:19.68 31
36 Caleb Love 3 Ottawa 5:54.9 29:24.11 32
37 Ryen Trost 1 Johnson County CC 5:55.1 29:25.01 33
38 Cristian Garcia 1 Ottawa 5:55.3 29:26.15 34
39 Garrett Jones KU Running Club 5:55.9 29:29.05 35
40 Chris Floyd 3 Truman 5:56.5 29:32.06 36
41 Dustin Ownbey 1 William Jewell 5:57.2 29:35.31 37
42 Kameron Blanding 1 Ottawa 5:57.3 29:35.90
43 Bryce Tappan KU Running Club 5:57.7 29:37.86 38
44 Chaston Kome 4 William Jewell 5:58.2 29:40.45 39
45 Wyatt Mad Plume Haskell 5:58.5 29:42.05 40
46 Layne Hardin 2 Johnson County CC 5:58.5 29:42.07 41
47 Jonathan Raines 2 Johnson County CC 5:59.4 29:46.43 42
48 Domonique Atcitty Haskell 5:59.5 29:46.62 43
49 Lyoyd Chin III Hutchinson CC 6:02.1 29:59.86
50 Michael Maxwell 1 School of the Oz 6:02.7 30:02.63 44
51 Skylar Hayes Hutchinson CC 6:03.9 30:08.80
52 Ryan Zitter 1 Park 6:06.1 30:19.77 45
53 Patrick Gavitt 1 Johnson County CC 6:07.4 30:26.36 46
54 Tag Grisham 4 School of the Oz 6:10.5 30:41.48 47
55 Austin Wenger 3 School of the Oz 6:11.2 30:45.15 48
56 Matthew Woody Unattached 6:13.8 30:57.77
57 Stephen Snider 1 William Jewell 6:14.6 31:02.15 49
58 Hosteen Rave Haskell 6:16.7 31:12.44 50
59 Dylan Wachter KU Running Club 6:17.7 31:17.54 51
60 Sam Schmidt 1 Johnson County CC 6:17.8 31:18.06
61 Dallas Gloss 2 Ottawa 6:18.1 31:19.12
62 Thomas Ezell KU Running Club 6:20.7 31:32.39 52
63 Dion John Unattached 6:24.3 31:50.29
64 Ernesto Lopez KU Running Club 6:27.1 32:04.10 53
65 TJ Kimbrough 1 Johnson County CC 6:27.1 32:04.13
66 Dameon Davis 1 School of the Oz 6:29.6 32:16.66 54
67 Angelo James Unattached 6:31.9 32:27.81
68 Darwyn Largo Haskell 6:34.5 32:40.98 55
69 Jeff Austin 1 Wentworth 6:35.9 32:47.92 56
70 Taylor Livington Avila 6:38.0 32:58.36
71 Brandan Forsythe 1 Ottawa 6:40.1 33:08.92
72 Jack Harris 1 School of the Oz 6:40.5 33:10.88 57
73 Joshua Munson Unattached 6:42.6 33:20.88
74 Stephen Spinks 1 Ottawa 6:45.0 33:33.21
75 Taylor Teegarden 1 Wentworth 6:53.2 34:13.94 58
76 DJ Hollman 2 Ottawa 6:53.9 34:17.35
77 Derrick Sleeper Haskell 6:55.9 34:27.37 59
78 Bryn Fragua Unattached 7:00.0 34:47.41
79 Alex Henley 1 Wentworth 7:03.2 35:03.47 60
80 Paul Crum 1 Ottawa 7:04.2 35:08.45
81 Mason Lantz KU Running Club 7:10.9 35:41.86 61
82 Alex Wilka Haskell 7:13.7 35:55.81 62
83 Dustin Hunter 3 School of the Oz 7:14.6 36:00.38
84 Gabriel Good Shield Unattached 7:15.2 36:03.41
85 Thomas Clark Haskell 7:16.9 36:11.38
86 Robert Micheels 2 Wentworth 7:25.6 36:54.67 63
87 Leo Becenti Unattached 7:29.9 37:16.30
88 Kevin Beach 2 Wentworth 7:32.4 37:28.49 64
89 Ben Mooneyham 2 Wentworth 7:32.4 37:28.75 65
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Truman 45 1 2 7 15 20 36
Total Time: 2:16:28.76
Average: 27:17.76
2 Hutchinson CC 62 8 10 11 16 17 18 19
Total Time: 2:20:03.38
Average: 28:00.68
3 Ottawa 85 4 6 23 25 27 32 34
Total Time: 2:20:53.98
Average: 28:10.80
4 Park 116 3 14 26 28 45
Total Time: 2:23:14.93
Average: 28:38.99
5 Johnson County CC 134 9 21 30 33 41 42 46
Total Time: 2:24:54.50
Average: 28:58.90
6 William Jewell 139 12 22 29 37 39 49
Total Time: 2:25:25.79
Average: 29:05.16
7 School of the Ozarks 176 13 24 44 47 48 54 57
Total Time: 2:28:28.09
Average: 29:41.62
8 KU Running Club 181 5 35 38 51 52 53 61
Total Time: 2:28:53.39
Average: 29:46.68
9 Haskell 219 31 40 43 50 55 59 62
Total Time: 2:32:41.77
Average: 30:32.36
10 Wentworth Military Academ 301 56 58 60 63 64 65
Total Time: 2:56:28.49
Average: 35:17.70
Event 3 Girls 4k Run CC Varsity/JV
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Emily Venters 10 Free State Varsity 5:52.4 14:35.86 1
2 Kayla Davis 11 Olathe East Varsity 6:01.7 14:58.87 2
3 Claire Sanner 11 Free State Varsity 6:05.3 15:07.73 3
4 Kiran Cordes 10 Free State Varsity 6:11.2 15:22.60 4
5 Maddie Willson 11 SM East Varsity 6:13.1 15:27.28 5
6 Natalie Kopplin 11 Olathe East Varsity 6:27.0 16:01.82 6
7 Liv Lyche 11 Free State Varsity 6:28.3 16:05.10 7
8 Allison Vermillion 11 Olathe East Varsity 6:28.9 16:06.57 8
9 Yulissa DelaTorre 11 Olathe East Varsity 6:33.2 16:17.21 9
10 Emily Schmeeckle 10 Olathe East Varsity 6:33.4 16:17.61 10
11 Emily LaRocco 11 Olathe East Varsity 6:33.6 16:18.30 11
12 Marlee YostWolff 12 Free State Varsity 6:34.7 16:20.90 12
13 Tess Iler 11 SM East Varsity 6:45.0 16:46.52 13
14 Rachel Post 9 Olathe East Varsity 6:47.4 16:52.53 14
15 Allyson Hertig 12 Free State Varsity 6:47.8 16:53.39 15
16 Theresa McAlister 12 SM East Varsity 6:48.7 16:55.62 16
17 Hope Dunn 10 SM East Varsity 6:50.0 16:58.91 17
18 Jamie Waechter 11 Olathe East 6:51.3 17:02.11
19 Paulina Olivas 11 Olathe East 6:52.3 17:04.62
20 Natalie Haas 11 Olathe East 6:53.1 17:06.76
21 Hannah Arnspiger 12 SM East Varsity 6:54.7 17:10.72 18
22 Leah Selman 10 Manhattan Varsity 6:54.8 17:10.77 19
23 Joy Gruenbacher 09 Manhattan Varsity 6:55.0 17:11.40 20
24 Michelle Kurilla 09 Manhattan Varsity 6:56.7 17:15.61 21
25 Molly Bollman 12 Manhattan Varsity 6:58.9 17:21.11 22
26 Catherine McAlister 11 SM East Varsity 6:59.7 17:23.17 23
27 Bria Foley 10 SM East Varsity 7:00.1 17:24.15 24
28 Nicole Friend 11 Olathe East 7:00.3 17:24.44
29 Ella Bahr 09 Manhattan Varsity 7:04.1 17:34.10 25
30 Ingrid Worth 9 SM East 7:04.3 17:34.50
31 Rachel Beach 12 Manhattan Varsity 7:04.4 17:34.84 26
32 Adalaide Kline 11 SM East 7:06.9 17:41.00
33 Katie Crossette 12 SM East 7:07.3 17:41.88
34 Kaylen Gurwell 11 Olathe East 7:09.1 17:46.31
35 Catherine Brown 11 SM East 7:10.4 17:49.71
36 Chase Winemiller 11 Olathe East 7:11.8 17:53.23
37 Rachel Witt 11 Free State Varsity 7:11.9 17:53.31 27
38 Madelyn Johnson 9 Free State 7:12.9 17:55.96
39 Christina Craig 11 Free State 7:13.0 17:56.13
40 Isabelle Haake 12 Free State 7:15.5 18:02.24
41 Renee Rosinski 10 Olathe East 7:18.6 18:09.93
42 Libby Wilson 10 SM East 7:19.5 18:12.16
43 Lindsey Wethington 12 Free State 7:19.6 18:12.62
44 Hannah Reussner 12 Free State 7:20.6 18:14.95
45 Grace Bradshaw 11 Free State 7:24.1 18:23.71
46 Jena Vars 09 Manhattan 7:24.2 18:24.00
47 Kendra Geisbrecht 09 Manhattan 7:25.4 18:26.83
48 Maria Ellebracht 11 Free State 7:26.3 18:29.24
49 Margaret Morgan 09 Manhattan 7:37.3 18:56.41
50 Carolyn Kinney 10 SM East 7:38.8 19:00.23
51 Madisyn Shaneyfelt 09 Manhattan 7:40.1 19:03.39
52 Margaret Mankin 10 Manhattan 7:52.9 19:35.32
53 Mackenzie Hanna 12 SM East 7:53.0 19:35.63
54 Madi Thimmesch 10 SM East 7:59.8 19:52.48
55 Caroline Heitmann 10 SM East 8:01.5 19:56.73
56 Krista Burton 11 Manhattan 8:08.3 20:13.68
57 Celia Hack 10 SM East 8:26.5 20:58.79
58 Taylor Sawalich 11 SM East 8:54.4 22:08.14
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Free State Varsity 27 1 3 4 7 12 15 27
Total Time: 1:17:32.19
Average: 15:30.44
2 Olathe East Varsity 35 2 6 8 9 10 11 14
Total Time: 1:19:42.08
Average: 15:56.42
3 SM East Varsity 69 5 13 16 17 18 23 24
Total Time: 1:23:19.05
Average: 16:39.81
4 Manhattan Varsity 107 19 20 21 22 25 26
Total Time: 1:26:32.99
Average: 17:18.60
Event 4 Boys 5k Run CC Varsity/JV
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Ryan Liston 12 Free State Varsity 5:19.9 16:33.71 1
2 John Arnspiger 10 SM East Varsity 5:21.4 16:38.50 2
3 Nicholas Skinner 11 Olathe East Varsity 5:22.9 16:43.06 3
4 Ben Kahnk 9 Olathe East Varsity 5:22.9 16:43.13 4
5 Tanner Hockenbury 11 Free State Varsity 5:26.6 16:54.51 5
6 Thomas Becker 12 Free State Varsity 5:27.4 16:57.14 6
7 Ethan Donley 11 Free State Varsity 5:28.8 17:01.38 7
8 Jack Young 10 SM East Varsity 5:29.9 17:04.71 8
9 Lance Meng 11 SM East Varsity 5:31.0 17:08.36 9
10 Anders Hanson 11 Olathe East Varsity 5:35.7 17:22.75 10
11 Will Moore 12 SM East Varsity 5:36.5 17:25.24 11
12 Ryan Weishaar 10 Olathe East Varsity 5:36.9 17:26.53 12
13 Connor Churchill 11 Olathe East Varsity 5:38.7 17:32.21 13
14 Colton Stallard 12 Free State Varsity 5:41.4 17:40.41 14
15 Mick Wiggins 10 SM East Varsity 5:42.1 17:42.85 15
16 Nate Hornung 12 Olathe East Varsity 5:43.0 17:45.41 16
17 Grant Wagner 11 Manhattan Varsity 5:44.6 17:50.63 17
18 Ethan Levin 11 Manhattan Varsity 5:44.8 17:51.21 18
19 Josh Hernandez 11 Olathe East Varsity 5:45.9 17:54.39 19
20 Will Clough 10 SM East Varsity 5:47.1 17:58.14 20
21 George Miller 12 SM East Varsity 5:47.9 18:00.80 21
22 Curtis Zicker 12 Free State Varsity 5:53.3 18:17.67 22
23 Jeremy Kabler 11 Olathe East 5:54.7 18:22.00 23
24 Connor Ballenger 12 Free State 5:58.8 18:34.47 24
25 Owen Heffernan 12 Free State Varsity 6:02.2 18:45.33 25
26 John Rogers 10 SM East 6:03.5 18:49.07 26
27 Dalen Musick 12 Manhattan Varsity 6:04.6 18:52.79 27
28 Sam McKnight 9 SM East 6:04.7 18:52.98 28
29 Nick Higgs 11 Manhattan Varsity 6:05.6 18:55.83 29
30 Calvin YostWolff 10 Free State 6:06.1 18:57.42 30
31 Nolan Blankenau 10 Manhattan Varsity 6:08.2 19:03.91 31
32 Jake Gartenberg 10 Olathe East 6:08.6 19:05.08 32
33 Steven Davis 12 Olathe East 6:10.6 19:11.22 33
34 Elijah Jost 10 Free State 6:10.8 19:11.77 34
35 James Avery Allen 11 Free State 6:11.5 19:14.04 35
36 Jacob Breon 9 Olathe East 6:12.2 19:16.11 36
37 Brent Telck 10 Manhattan 6:12.9 19:18.47
38 Brandan Murray 11 Olathe East 6:13.4 19:20.05 37
39 William Benkelman 10 Free State 6:14.7 19:24.14 38
40 Aaron Murray 11 Olathe East 6:15.1 19:25.37 39
41 Brock Kaufman 10 Olathe East 6:15.3 19:25.98 40
42 Sam Allen 12 SM East 6:16.2 19:28.78 41
43 Joshua Waisner 10 Free State 6:16.7 19:30.22 42
44 Ty Hartman 12 Free State 6:18.7 19:36.31 43
45 Jacob Ashmore 10 Manhattan 6:19.0 19:37.49
46 Dylan Higgens 09 Manhattan 6:20.9 19:43.28
47 Drue Robertson 10 SM East 6:21.4 19:44.91 44
48 Austin Telck 11 Manhattan Varsity 6:23.0 19:49.85 45
49 Erik Harken 12 SM East 6:24.7 19:55.02 46
50 Landon Shepard 10 Olathe East 6:24.8 19:55.47
51 Sam Ockerhausen 10 Olathe East 6:28.2 20:06.09
52 Collin Schmidt 11 SM East 6:29.2 20:09.00 47
53 Nathan Frank 10 SM East 6:34.8 20:26.41 48
54 Topher Blunt 12 SM East 6:35.7 20:29.31
55 Eric Van Buskirk 12 SM East 6:36.3 20:31.08
56 Denny Rice 9 SM East 6:38.3 20:37.34
57 Sam McDonald 11 SM East 6:40.2 20:43.12
58 Sebastian Negrete 11 Olathe East 6:42.1 20:49.06
59 Peter Gaar 12 SM East 6:45.3 20:59.15
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Free State Varsity 33 1 5 6 7 14 22 25
Total Time: 1:25:07.15
Average: 17:01.43
2 Olathe East Varsity 42 3 4 10 12 13 16 19
Total Time: 1:25:47.68
Average: 17:09.54
3 SM East Varsity 45 2 8 9 11 15 20 21
Total Time: 1:25:59.66
Average: 17:11.94
4 Manhattan Varsity 122 17 18 27 29 31 45
Total Time: 1:32:34.37
Average: 18:30.88
5 Olathe East 161 23 32 33 36 37 39 40
Total Time: 1:35:14.46
Average: 19:02.90
6 Free State 161 24 30 34 35 38 42 43
Total Time: 1:35:21.84
Average: 19:04.37
7 SM East 185 26 28 41 44 46 47 48
Total Time: 1:36:50.76
Average: 19:22.16
Event 5 Girls 4k Run CC C team
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Sarah Schmidt 11 Olathe East 7:08.2 17:44.14 1
2 Sydney Knese 9 Olathe East 7:09.8 17:48.08 2
3 Leah Wethington 9 Free State 7:14.6 18:00.12 3
4 Ashleigh Sterling 11 Olathe East 7:23.0 18:21.05 4
5 Eyerusalem Zicker 10 Free State 7:24.8 18:25.40 5
6 Emily Wetzel 11 Olathe East 7:34.4 18:49.36 6
7 Aubrey Reigel 12 Olathe East 7:42.0 19:08.11 7
8 Lauren Stevens 9 Olathe East 7:44.6 19:14.74 8
9 Suzannah Burris 11 Olathe East 7:48.8 19:25.18 9
10 Graycee Meyer 9 Free State 7:51.5 19:31.74 10
11 Hayley Boden 11 Free State 7:51.7 19:32.21 11
12 Calli Bowen 10 Free State 7:51.7 19:32.23 12
13 Sydney Zimmerman 11 Free State 7:52.4 19:34.04 13
14 Lily Swanson 9 SM East 7:52.9 19:35.32 14
15 Sage Murphy 9 Olathe East 7:55.6 19:41.93
16 Colleen Growney 11 Olathe East 7:56.4 19:44.00
17 Emily Brightbill 09 Manhattan 7:57.0 19:45.55 15
18 Emily Tucker 11 Olathe East 7:58.7 19:49.69
19 Isabel Carey 9 Free State 7:59.8 19:52.44 16
20 Raeann Bramwell 11 Manhattan 8:04.6 20:04.27 17
21 Joanna Raetzel 10 Olathe East 8:09.7 20:17.03
22 Antonia Camara 11 Manhattan 8:13.2 20:25.80 18
23 Maya Davison 9 Free State 8:18.7 20:39.52
24 Meredith Kruse 9 SM East 8:30.5 21:08.86 19
25 Chloe Alexander 11 SM East 8:30.7 21:09.29 20
26 Ashton Borger 9 Olathe East 8:30.9 21:09.70
27 Lara Hellenbrand 12 SM East 8:37.1 21:25.03 21
28 Micaela Stohs 11 Olathe East 8:37.9 21:27.25
29 Emma Cannova 10 SM East 8:39.0 21:29.77 22
30 Jordan Blakemore 11 Olathe East 8:44.5 21:43.49
31 Caroline Kelton 9 Free State 8:46.9 21:49.61
32 Sarah Kelly 10 Free State 8:50.0 21:57.11
33 Laura Crabtree 11 Free State 8:50.9 21:59.54
34 Haley Maisch 9 SM East 8:51.3 22:00.50 23
35 Mary Beth Eddy 9 SM East 8:53.8 22:06.55 24
36 Jamie Hankins 10 Manhattan 8:54.1 22:07.44 25
37 Abi Dressler 12 Olathe East 9:01.0 22:24.67
38 Caitlin Rusk 11 Manhattan 9:06.7 22:38.73 26
39 Emma Percival 09 Manhattan 9:11.6 22:50.97 27
40 Katie Aldrich 10 SM East 9:12.4 22:52.82
41 Caroline Blubaugh 9 SM East 9:13.0 22:54.43
42 Virginia Cardelo 12 Olathe East 9:14.1 22:57.17
43 Neva Gregory 9 Free State 9:14.6 22:58.29
44 Madi Stapleton 12 Olathe East 9:15.9 23:01.49
45 Carolyne Muiri 10 Free State 9:16.8 23:03.78
46 Natalie Hardy 9 SM East 9:17.0 23:04.24
47 Samantha Larkin 10 SM East 9:18.6 23:08.20
48 Megan Vollink 11 Olathe East 9:25.6 23:25.61
49 Cailyn Zicker 10 Free State 9:27.1 23:29.41
50 Lila Alvarado 9 Free State 9:27.6 23:30.76
51 Sierra Voorhis 11 SM East 9:28.4 23:32.57
52 Erica Crockett 10 Free State 9:30.8 23:38.52
53 Morgan Browning 10 SM East 9:32.7 23:43.31
54 Lily Sharp 9 SM East 9:35.7 23:50.72
55 Madeline Hill 12 Free State 9:39.4 24:00.10
56 Kim Rosa 12 Olathe East 9:46.0 24:16.28
57 Kaitlynn Mills 9 Olathe East 10:06.1 25:06.32
58 Molly Reed 10 Free State 10:06.2 25:06.53
59 Kylie Schultz 11 SM East 10:11.3 25:19.33
60 Maggie Brophy 11 SM East 11:04.5 27:31.43
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Olathe East 20 1 2 4 6 7 8 9
Total Time: 1:31:50.74
Average: 18:22.15
2 Free State 41 3 5 10 11 12 13 16
Total Time: 1:35:01.70
Average: 19:00.34
3 SM East 96 14 19 20 21 22 23 24
Total Time: 1:44:48.27
Average: 20:57.66
4 Manhattan 101 15 17 18 25 26 27
Total Time: 1:45:01.79
Average: 21:00.36
Event 6 Boys 5k Run CC C team
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Henry Cannon 11 Olathe East 6:16.1 19:28.24 1
2 Alex McWard 10 SM East 6:17.2 19:31.70 2
3 Colby Miller 12 Olathe East 6:19.2 19:38.13 3
4 Joshua Kallenbach 11 Free State 6:21.7 19:45.73 4
5 Jake Keary 12 Free State 6:23.0 19:49.73 5
6 Joshua Burrichter 10 Free State 6:23.5 19:51.45 6
7 Cooper Thomas 9 Olathe East 6:25.1 19:56.25 7
8 Trent Kempker 11 Olathe East 6:25.5 19:57.48 8
9 Lamont Sampson 10 Free State 6:29.5 20:09.91 9
10 Dylan Mathieu 12 Olathe East 6:29.7 20:10.52 10
11 Judson King 12 Free State 6:31.6 20:16.67 11
12 Mitch Walden 11 Olathe East 6:33.9 20:23.67 12
13 Grayson Howell 9 Olathe East 6:34.5 20:25.49 13
14 Oscar Motsinger 11 SM East 6:34.7 20:26.08 14
15 Kyler Schmidt 10 Manhattan 6:36.4 20:31.29 15
16 Evan Eskilson 9 Free State 6:36.5 20:31.76 16
17 Hunter Rea 9 Free State 6:38.7 20:38.68 17
18 Hunter Vogts 11 SM East 6:39.9 20:42.17 18
19 Trenton Juenemann 09 Manhattan 6:43.1 20:52.37 19
20 Scott Johns 11 Olathe East 6:45.9 21:00.89
21 Tanner Villasenor 10 Olathe East 6:47.0 21:04.41
22 Brent Wade 09 Manhattan 6:47.0 21:04.42 20
23 Evan Stewart 10 Free State 6:48.0 21:07.33
24 Peter McMonigle 9 SM East 6:48.7 21:09.75 21
25 Alain Marquez 10 Free State 6:49.1 21:10.91
26 Matt Hart 11 SM East 6:50.8 21:16.29 22
27 Duncan Young 10 Manhattan 6:52.6 21:21.82 23
28 Adam Goertz 11 Free State 6:54.2 21:26.69
29 Lawson Smith 10 SM East 6:54.6 21:28.02 24
30 Andrew Moore 10 SM East 6:55.6 21:31.23 25
31 Michael Kovar 09 Manhattan 6:56.4 21:33.58 26
32 Milo Schoenen 9 Free State 6:58.1 21:38.84
33 Andrew Lawrence 11 Olathe East 6:58.7 21:40.76
34 Dakota Darpinian 12 Olathe East 6:59.1 21:41.89
35 Alexander Pettit 10 Free State 6:59.3 21:42.52
36 Jackson Wright 12 SM East 7:01.9 21:50.76
37 Isaac Berlau 11 SM East 7:01.9 21:50.81
38 Raiyan Haq 10 Free State 7:03.0 21:54.03
39 Nate Cameron 12 SM East 7:03.7 21:56.17
40 Thomas Kraus 10 Manhattan 7:04.7 21:59.32 27
41 Seamus Carroll 9 SM East 7:05.1 22:00.49
42 Jakob Benelli 9 Olathe East 7:05.7 22:02.40
43 Armondo Maldonado 11 Free State 7:06.5 22:05.04
44 Jacob Milgrim 12 SM East 7:08.9 22:12.43
45 Jack Fenton 11 SM East 7:09.9 22:15.44
46 Will Knutson 9 SM East 7:10.8 22:18.44
47 Spencer Carey 11 SM East 7:12.4 22:23.38
48 Will Wiggins 9 SM East 7:13.4 22:26.31
49 Dalton Jueneman 11 Manhattan 7:14.9 22:31.07 28
50 Joseph Sell 12 Manhattan 7:18.3 22:41.70
51 Josh Ritch 11 Olathe East 7:18.4 22:41.91
52 Zach Hudon 11 SM East 7:21.3 22:50.89
53 George Widenor 10 Manhattan 7:23.5 22:57.87
54 Micah Burman 9 Free State 7:24.3 23:00.18
55 Jacob Scott 10 SM East 7:25.0 23:02.29
56 Adam Ziegler 9 Free State 7:25.4 23:03.67
57 Scott Cameron 11 SM East 7:28.2 23:12.51
58 Jonathan Ator 11 SM East 7:28.5 23:13.41
59 Brock Holmes 12 Olathe East 7:30.6 23:19.83
60 Logan Matters 10 Olathe East 7:31.4 23:22.42
61 Timothy Byers 10 Free State 7:31.9 23:23.98
62 Bobby Schoonover 11 Olathe East 7:33.5 23:28.73
63 Cole Conderman 10 SM East 7:34.9 23:33.04
64 Will Hembree 10 SM East 7:36.3 23:37.69
65 Julian Marin 9 SM East 7:36.5 23:38.17
66 Ben Shackelford 9 SM East 7:37.3 23:40.75
67 Jimmy Kinney 12 SM East 7:38.9 23:45.61
68 Spencer Frank 12 SM East 7:43.0 23:58.49
69 Thomas Riggs 11 Free State 7:48.1 24:14.35
70 Dalton Dressler 9 Olathe East 7:49.6 24:18.70
71 Cole Young 9 Olathe East 7:51.3 24:24.27
72 Jason Umpierre 11 Olathe East 7:51.4 24:24.37
73 Jackson Barnes 12 SM East 7:52.2 24:26.97
74 Jonathan Warriner 11 Olathe East 7:53.7 24:31.48
75 Charlie Burkhead 11 SM East 7:55.3 24:36.56
76 Dustin Nguyen 10 Olathe East 7:58.6 24:46.90
77 Christopher Widenor 09 Manhattan 8:00.0 24:51.12
78 Mark Heinz 9 SM East 8:24.5 26:07.42
79 Andrew Greig 10 SM East 8:37.2 26:46.59
80 Pierce Thompson 9 SM East 8:38.0 26:49.20
81 Michael Quackenbush 12 Free State 8:39.4 26:53.66
82 Wyatt Davis 11 SM East 8:44.7 27:09.91
83 Ryan Friend 12 SM East 8:47.0 27:17.24
84 Andrew Riggs 10 Free State 11:37.7 36:07.59
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Olathe East 29 1 3 7 8 10 12 13
Total Time: 1:39:10.62
Average: 19:50.13
2 Free State 35 4 5 6 9 11 16 17
Total Time: 1:39:53.49
Average: 19:58.70
3 SM East 77 2 14 18 21 22 24 25
Total Time: 1:43:05.99
Average: 20:37.20
4 Manhattan 103 15 19 20 23 26 27 28
Total Time: 1:45:23.48
Average: 21:04.70
Like·Comment·Share·E-mail·1758 views
|